Koronavírus - aktualizované 15.4.2021

Oznam o testovaní
Dňa 17.4.2021 (sobota) Obec Dubová ponúka svojim občanom možnosť dať si urobiť antigénový test na ochorenie Covid-19 v spoločenskej sále – športový areál Sokolská 9, Dubová.
Testovanie bude len jeden deň - od 7.30 hod. do 20.00 hod. s prestávkou na občerstvenie pre personál a zdravotníkov a zároveň na dezinfekciu priestorov od 11.00 do 12.00 hod.
-
Prineste si občiansky preukaz a príďte s nasadeným rúškom
-
Oblečenie prispôsobte aktuálnym poveternostným podmienkam - má byť zamračené...
-
Odporúčame vlastnú papierovú vreckovku
-
Dodržujte odstupy a pokyny personálu odberného miesta
-
Odporúčame prísť podľa navrhnutého rozpisu podľa ulíc (viď nižšie)
-
Rúško / respirátor si neskladajte z tváre – pri odbere odkryte len nos a dýchajte ústami
-
Pri čakaní na výsledok môžete tvoriť skupinku LEN s príslušníkmi svojej domácnosti, s ktorými ste v jednej „bubline“
Skládka odpadov informuje:
Od 19.4.2021 bude prevádzka Skládky odpadov - Dubová s.r.o. poskytovať svoje služby v bežnom prevádzkovom režime aj pre verejnosť. Podmienkou využitia služieb prevádzky skládky odpadov je povinnosť preukázania sa negatívnym testom na Covid-19 nie starším, ako je aktuálne určené nariadením vlády.
Uznesenie vlády SR č. 123/2021, ktorým sa vydávajú opatrenia „COVID-19“ platné od 3.3.2021
- uznesenie č. 123/2021
- vestník vlády SR so zverejnenými vyhláškami 97, 98 a 99 platnými od 3.3.2021 – odporúčame prečítať
Nové opatrenia 28.02.2021
Zjednodušený sumár, spresnené to bude vyhláškami a uzneseniami vlády.
Ak do 21. marca nepríde žiadaný efekt, máme sa pripraviť zavedenie tvrdého lockdownu.
Prehľad zmien
- Platiť bude prakticky úplný zákaz vychádzania od 5.00 ráno až po 1.00 h v noci, z ktorého budú existovať len výnimky na presne určené situácie, a to v čase od 5.00 do 20.00 h.
- Výnimka na vychádzky do prírody mimo okres sa ruší. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie.
- Prezenčne by mali chodiť do práce len ľudia, u ktorých je to nevyhnutné. Takíto zamestnanci budú musieť mať vystavené potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.
- V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.
- V obchodoch sa bude striktne vyžadovať dodržiavanie minimálnej plochy 15 m2 na jedného zákazníka. Dôchodcovia dostanú dôrazné odporúčanie, aby nakupovali vo vyhradených hodinách.
- Predškolská a školská dochádzka bude umožnená pre deti zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Ide o žiakov v materských školách a na prvom stupni základných škôl. Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami.
- Pozitívne testovaní ľudia dostanú zrozumiteľnú informáciu „Cesta pacienta s ochorením Covid-19“, vrátane odporúčaní na domácu liečbu a tiež zoznam kvalitných pulzných oxymetrov s uvedením kritických hodnôt kyslíkovej saturácie.
- Nové pravidlá dostanú aj ambulantní lekári, ktorí budú mať aktualizovaný štandardný postup s metodikou manažmentu pacienta, aby sa napríklad nestávalo, že sa im pozitívni pacienti nevedia dovolať. Budú mať aj povinnosť viesť si presnú evidenciu komunikácie s pozitívne testovanými pacientmi.
- Stratégia očkovania sa aktualizuje na základe dostupných dát z klinického skúšania. Obnoví sa aj Covid automat v súlade s prijatou stratégiou testovania a ďalšími opatreniami.
- Urýchlene by sa malo spustiť týždenné sekvenovanie minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzoriek ochorenia Covid-19. Raz za dva týždne by sa mali pretestovať všetky pozitívne vzorky na prítomnosť mutácií britského a juhoafrického variantu.
- Osoby pozitívne testované na covid nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Doterajšiu výnimku, ktorá im umožňovala napríklad vstup do potravín, by mal od 8. maca zrušiť hlavný hygienik.
- Sprísni sa režim na hraniciach. Povinná bude registrácia v aplikácii e-hranica a na vstup do krajiny bude platiť podmienky maximálne 72 hodín starého negatívneho testu pre pendlerov zo susedných krajín (ráta sa aj s možnosťou testovania priamo na hraničnom prechode). Podobne ako v minulosti sa zavedie e-karanténa, ktorej spustenie sa očakáva do konca apríla. Po jej zavedení dostanú prichádzajúci ľudia možnosť vybrať si medzi domácou a štátnou karanténou.
- Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe, sa zavedie Covid-príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť a ošetrenie člena rodiny.
- Zintenzívnia sa náhodné fyzické kontroly dodržiavania karantény, a to aj v rámci dodržiavanie e-karantény.
- Každodenne sa budú zverejňovať počty vykonaných kontrol, udelených pokút a exemplárne prípady.
Pravidelné testovanie pokračuje: Na cestu do práce bude potrebné okrem negatívneho testu mať aj doklad od zamestnávateľa, v ktorom bude napísané, že musí ísť do práce, určené bude miesto výkonu práce a pracovná doba. V čiernom a bordovom okrese (IV. a III. výstražný stupeň podľa Covid automatu) je na cestu do práce potrebný test nie starší ako 7 dní. V červených okresoch (II. stupeň) bude potrebný test nie starší ako 14 dní. V ružových okresoch (I. výstražný stupeň) je potrebný test nie starší ako 21 dní. Aktuálne podľa Covid automatu, ktorý platí od pondelka 1. marca, nie je na Slovensku takýto okres.
Viac kontrol a pomoc s testovaním:
Vláda uložila ministrovi vnútra zabezpečiť výraznejšie zvýšenie kontrol protiepidemiologických opatrení Policajným zborom. Ďalej má poskytnúť podporu obciam a mestám pri testovaní obyvateľstva.
Vláda odporúča starostom obcí a primátorom miest, aby zabezpečili na svojom území vykonanie testovania. Od 3. marca im odporúča zabezpečiť maximálne množstvo kontrol protiepidemiologických opatrení príslušníkmi mestských a obecných polícií. Mali by podľa vlády prijať opatrenia na zabezpečenie základných životných potrieb pre odkázané osoby, ktoré sú pozitívne.
Rady a odporúčania lekárky:
COVID Helper
Vývoj situácie s ochorením COVID - 19 v Bratislavskom kraji
- prezentácia
- Odberné miesta PK okres a okolie: TU
Aktuálne rozdelenie okresov podľa epidemiologickej situácie
Podľa celonárodných kritérií COVID AUTOMATU je celé Slovensko naďalej v čiernej fáze, platí IV. stupeň varovania.
Dôležitá informácia pre verejnosť
Verejnosti odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám (patrí medzi ne aj COVID-19):
- umývať si ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd,
- očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami
- zakrývať si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní
- vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi a miestam vyššej koncentrácie ľudí
- dodržiavať vzdialenosť najmenej dva metre a viac medzi vami a kýmkoľvek kto kašle alebo kýcha
- nezúčastňovať sa hromadných podujatí, odložiť vybavovanie na úradoch, všetko čo je možné vybavte telefonicky a e-mailom
- v domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov, kľučiek, telefónov, ovládačov elektroniky, počítačov a príslušenstva a všetkého, s čím často manipulujete
- nosenie rukavíc, ochranného rúška alebo respirátora mimo domu nie je hanba, ale prevencia, dbajte na ich dezinfekciu po použití
- obmedzte nakupovanie - zabezpečí jeden člen domácnosti s rukavicami a rúškom, obaly potravín dezinfikovať, zeleninu a ovocie umyť
- pri cestovaní do práce a pobyte vonku si oblečte vonkajšiu vrstvu, ktorú budete prať po použití a na vyššej teplote
- sledujte verejnoprávne médiá - RTVS alebo webové stránky uvzsr.sk, www.minv.sk, www.dubova.sk
- nepodliehajte strachu a panike, správajte sa zodpovedne, zamyslite sa, ako sa dá zabrániť prenášaniu nákazy u vás doma
- ak ste chorý, zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby
Súbory na stiahnutie